NAJCIEKAWSZE NAKLEJKI NA DODGE RAM

 

JAKIE NAKLEJKI NA RAMA?

Dodge Ram to jeden z najbardziej znanych pick upów z luksusowym wnętrzem, produkowany od 1981 roku i nieustannie bardzo dobrze się sprzedający. Dodatkowo samochód nadaje się do tuningu choć zupełnie go nie wymaga. Wyróżniamy IV generacje pod marką Dodge, kolejne wcielenie to już odrębna marka RAM

I generacja

Dodge Ram zadebiutował w marcu 1981 roku jako następca dla Dodge D-Series, będąc de facto głęboko zmodernizowanym modelem trzeciej generacji. W stosunku do jego, samochód zyskał inny pas przedni, zmodyfikowany kształt atrapy chłodnicy, a także inne reflektory i wystrój kabiny pasażerskiej. Dodge Ram I dostępny był w kilku wersjach: ze standardową (2-drzwiowa) oraz przedłużoną kabiną (2- lub 4-drzwiowa). Do napędu używane są benzynowe silniki V6, V8, V10 oraz wysokoprężne jednostki Diesla R6 i V8. Moc przenoszona jest na oś tylną lub obie osie poprzez automatyczne bądź manualne skrzynie biegów.

II GENERACJA

Drugie, zupełnie nowe i zbudowane od podstaw drugie wcielenie Dodge’a Rama zadebiutowało w połowie 1993 roku. Samochód przeszedł gruntowną metamorfozę nie tylko pod kątem wymiarów, ale i wyglądu. Kontorwersje wywołał awangardowy, jak na pierwszą połowę lat 90., wygląd przedniej części nadwozia, która wyróżniała się wyraźnie zaznaczonymi przednimi nadkolami, wąskimi reflektorami, dużym chromowanym grillem i wyeksponowaną maską[1].

Projekt nadwozia, co więcej, był pierwotnie gotowy już w 1988 roku, jednak po raz pierwszy został on odrzucony przez ówczesnego szefa Chryslera, Boba Lutza, który nazwał go “zbyt konwencjonalnym”, a kolejne kształty modelu nie spotkały się z akceptacją zarządu Dodge’a w 1991 roku. Ostateczne kształty samochodu powstały zatem w ciągu dwóch lat[2].

W 1994 roku samochód zdobył tytuł North American Truck of the Year.

III GENERACJA

Trzecia generacja Rama, choć pod kątem stylistycznym w dużym stopniu odtworzyła koncepcje i proporcje nadwozia znane z poprzednika, była zbudowanym od podstaw zupełnie nowym samochodem. Pojazd miał swoją premierę latem 2001 roku podczas wystawy samochodowej w Chicago[4]. Podobnie jak w przypadku drugiej generacji, oferta składała się z kilkunastu odmian nadwoziowych różniących się długością i wysokością nadwozia, a także rozstawem osi i masą całkowitą.

Lifting

W maju 2005 roku Dodge przedstawił gruntownie zmodernizowanego Rama III, w ramach którego radykalnie zmieniono wygląd przedniej części nadwozia, odrzucając koncepcję zapoczątkowaną jeszcze przez poprzednika w 1993 roku. Pojawiły się większe i masywniejsze reflektory, a także większa atrapa chłodnicy i przemodelowane zderzaki[5].

Ram SRT-10

W 2004 roku przedstawiono sportową odmianę Dodge Ram SRT-10, którą wytwarzano do 2006 roku. Do napędu użyto pochodzącego z samochodu Dodge Viper silnika V10 o pojemności 8,3 l[6]. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 6-biegową manualną bądź 4-biegową automatyczną skrzynię biegów.

Silniki

 • L6 5.9l Diesel
 • L6 6.7l Diesel
 • V6 3.7l Magnum
 • V8 4.7l Magnum
 • V8 5.7l Hemi
 • V8 5.9l Magnum
 • V10 7.3l Magnum
 • V10 8.3l Viper

IV GENERACJA

Dodge Ram IV został zaprezentowany po raz pierwszy w 2008 roku.

Nowe, czwarte i zarazem ostatnie w historii wcielenie Rama pod marką Dodge zostało zaprezentowane w styczniu 2008 roku na Detroit Auto Show. Samochód utrzymał ewolucyjny kierunek zmian, zachowując charakterystyczne proporcje nadwozia na czele z pasem przednim z wyeksponowanymi nadkolami i dużymi reflektorami[9].

Zmiana nazwy

W 2010 roku ówczesny koncern Chrysler, do którego należał Dodge, podjął decyzję u utworzeniu nowej marki Ram Trucks, która powstała w ramach wydzielenia pickupów i samochodów dostawczych z oferty Dodge. W ten sposób, Dodge Ram IV po dwóch latach produkcji został przemianowany na model Ram Pickup[10]. Podstawowy model znany jest odtąd pod nazwą Ram 1500, a ciężarowe i większe warianty znane są odpowiednio pod nazwami Ram 2500 i Ram 3500. Pomimo prezentacji w międzyczasie nowego wcielenia w 2018 roku, samochód dalej jest produkowany pod nazwą Ram 1500 Classic.

Silniki

 • L6 6.7l Turbo-Diesel
 • V6 3.0l Eco-Diesel
 • V6 3.6l Pentastar
 • V6 3.7l PowerTech
 • V8 4.7l
 • V8 5.7l Hemi
 • V8 6.4l Hemi
 
RAM 1500 BLACK EXPRESS

Ram 1500 Black Express pod względem wizualnym spodoba się w szczególności tym, którzy mają dość słodkich kolorów, plastikowych dodatków i kilogramów plastikowych spojlerów. Nowość bazuje na wariancie 1500 Express, choć widać kilka sporych różnic.

Po pierwsze – kolor. Oczywiście wszystko jest czarne, jak przystało na wersję Black – czarny lakier, czarne 20-calowe felgi aluminiowe, czarny przedni grill, zderzaki, dodatki, a nawet wszystkie plakietki. Oprócz tego mamy nowe halogeny z czarnymi ramkami oraz liczne dodatki wykonane w technologii LED.

 

NOWA MARKA RAM TRUCKS

Po raz pierwszy nazwa Ram trafiła do użytku z inicjatywy marki Dodge, która wprowadziła ją w 1971 roku dla pełnowymiarowego samochodu dostawczego Ram Van, którego produkcja w trzech generacjach trwała do 2003 roku.

10 lat później, pod nazwą Ram do produkcji trafił także pełnowymiarowy pickup. To ten model zyskał największą popularność spośród wszystkich modeli z „Ram” w nazwie, stając się jednym z najlepiej sprzedających modeli Dodge w ofercie. Samochód zyskał w Stanach Zjednoczonych status kultowego, z powodzeniem pozostając w produkcji pod postacią kolejnych czterech generacji do 2010 roku.

Jeszcze w październiku 2009 roku koncern Chrysler, ówczesny właściciel marki Dodge dysponującej prawami do nazwy „Ram”, podjął decyzję o wydzieleniu jej jako samodzielnej, odrębnej marki. Odtąd, nowy producent pod nazwą Ram Trucks miał zajmować się produkcją pickupów i samochodów dostawczych. Z dotychczasowej oferty Dodge wydzielono modele Ram i Dakota, które przemianowano odpowiednio na Ram Pickup (oferowany pod różnymi nazwami odpowiadającym wielkości modelu: 1500, 2500 i 3500) i Ram Dakota.

 

 

 
 

Block
Nie znalazłeś satysfakcjonującego produktu? Stwórzmy go wspólnie
Naklejki
W naszym sklepie znajdziesz pakiety naklejek na samochody muscle car, okleiny fabryczne oraz dedykowane Decals sety.
Fototapety
Twój wymarzony Muscle car na ścianie w Twoim biurze, warsztacie lub pokoju.
Plakaty
Szukasz swojego wymarzonego plakatu? Wykorzystaj dostępne wzory lub napisz do nas.
Folia samoprzylepna
Wodoodporne, polimerowe folie z wybranym nadrukiem w Twoim stylu. Naklej na każdą powierzchnię